Vakkennis niet alleen inzetten voor klanten, maar óók voor mensen die het hard nodig hebben – zonder daar iets voor terug te verwachten. Bij BDO kan het. Sterker nog: dat stimuleren we! Vanuit het Impact Centre krijgen medewerkers de ruimte om het verschil te maken; voor zichzelf, voor anderen en voor de wereld van morgen.
Zwanet van Kooten en Okacha Bankodad zijn twee van onze collega’s die zich met hart en ziel inzetten bij projecten om mensen te helpen grip te krijgen op hun geldzaken. “Het gaat over gelijke kansen”, zegt Zwanet. “Daar willen we ons als BDO hard voor maken.”
Sociale ongelijkheid verkleinen
Het Impact Centre is het kloppende hart van BDO’s duurzame en sociale bedrijfsvoering. Hier komen alle initiatieven samen die bijdragen aan positieve impact op mens, milieu en maatschappij – van CO2-reductie tot kansengelijkheid. Voor projecten op met name de Environmental- en Social-pijlers kunnen BDO’ers uren krijgen om aan deze projecten te besteden.
De pijler ‘Social’ gaat om het verkleinen van sociale ongelijkheid, onder andere via projecten op het gebied van financiële gezondheid. Meedoen in de maatschappij begint tenslotte vaak met grip op je geld. Een van die projecten is Financieel Fit, waar bijvoorbeeld belastingworkshops, voorlichtingssessies en persoonlijke begeleiding onder vallen.
“Het is heel concreet”, vertelt Zwanet. “Denk aan het ondersteunen van jongeren die voor het eerst belastingaangifte moeten doen, het geven van gastlessen over omgaan met geld aan scholieren of het adviseren van mensen die hun financiële situatie niet meer overzien. Met onze kennis kunnen we echt iets betekenen. Zoals Okacha voor de vrijwilligers van de Stichting Belastingwinkel Amsterdam.”

Het verschil maken
Okacha werkt als consultant bij Tax & Legal dagelijks aan complexe fiscale vraagstukken voor klanten. Via het Impact Centre kon hij zijn expertise ook op een heel andere manier inzetten. “De Belastingwinkel is bedoeld voor mensen met een laag inkomen die hulp nodig hebben bij het oplossen van problemen met belastingen en toeslagen. De vrijwilligers van deze organisatie zijn vooral bachelorstudenten zonder fiscale ervaring. Collega Rutger van Esch en ik hebben ze - met stappenplannen en tools - klaargestoomd voor de Landelijke Aangifte Dag, zodat zij de klanten van de Belastingwinkel in elk geval op weg kunnen helpen bij het beantwoorden van ingewikkelde belastingvraagstukken.”
De meerwaarde van dit sociale project ligt voor Okacha in de voldoening die hij haalt uit het ondersteunen van de studenten zelf en het bieden van indirecte hulp aan mensen met een lager inkomen. “Ik zie dit werk als een kans om de vrijwilligers te helpen bij het geven van advies aan mensen die geen andere mogelijkheden hebben om hun belastingvragen beantwoord te krijgen. Op die manier kunnen wij met concrete en praktische oplossingen voor mensen het verschil maken. Het trainen en begeleiden van de vrijwilligers leert me ook om complexe fiscale onderwerpen op een heldere en toegankelijke manier uit te leggen. Dit is een vaardigheid die niet alleen waardevol is in dit project, maar ook in mijn dagelijkse werk als Tax consultant.”

Écht iets veranderen
Zwanet is als Impact Manager verbonden aan het Impact Centre en ziet hoe de betrokkenheid van collega’s als Okacha de projecten naar een hoger niveau tilt. “We bouwen aan een ecosysteem waarin iedereen kan bijdragen. Dat doen we met zogenaamde flagship-projecten, zoals Financieel Fit, maar ook via People-2-People-initiatieven. Dat laatste draait om ideeën die collega’s zelf aandragen. Bijvoorbeeld een training geven op een middelbare school of samenwerken met een lokale stichting. Zo maken we impact dichtbij én verder weg.”
Waarom spant een accountants- en adviesorganisatie zich eigenlijk in voor dit soort projecten? Omdat het nodig is, stelt Zwanet. “Er is een groeiende kloof tussen mensen die de weg weten in het systeem, en mensen die dat niet kunnen of durven. En dat systeem, daar zijn wij als fiscalisten, accountants en adviseurs juist enorm in thuis. Als wij die kennis toegankelijk maken, kunnen we écht iets veranderen.”
Daar komt bij dat BDO zich wil onderscheiden als werkgever met een bredere blik op waarde. “Impact maken is bij ons geen bijzaak,” zegt ze. “Het zit in alles wat we doen. In hoe we met klanten omgaan, in hoe we ons intern organiseren, en dus ook in hoe we bijdragen aan de samenleving. We willen dat alles wat we doen, ertoe doet.”
Moeilijk te meten, maar heel waardevol
De impact van al die inzet, is niet te onderschatten. “We werken bijvoorbeeld samen met maatschappelijke organisaties en scholen, en bereiken via workshops en voorlichtingssessies honderden mensen per jaar. Zo helpen we mensen om weer grip te krijgen op hun leven. Dat is moeilijk te meten, maar heel waardevol.”
Voor wie overweegt om BDO te komen versterken, geeft het Impact Centre een inkijkje in de cultuur van de organisatie. “Het laat zien dat BDO verder kijkt dan cijfers,” zegt Okacha. “We willen betekenisvol werk bieden, ruimte voor ontwikkeling, en de mogelijkheid om bij te dragen aan iets groters.”
Wat zouden Zwanet en Okacha nieuwe collega’s willen meegeven? “Wees nieuwsgierig en durf je uit te spreken,” zegt Zwanet. “Als je een idee hebt of iets wilt bijdragen, is daar altijd ruimte voor. Wij helpen je om binnen BDO je weg te vinden.”